Петрогліфи Тустані

    Матеріал з Тустань
    Інші мови:

    Петрогліфи – це зображення створені людиною на кам’яній основі, які мають вагоме історичне та культурне значення. Наскельні зображення є великою і дещо загадковою ділянкою пам’яток давньої культури людства і його первісного мистецтва. В Україні пам'ятки наскельного мистецтва відомі в Криму, Приазов’ї, та Подністров’ї. В Українських Карпатах петрогліфи знайдені лише у середньогірному поясі Покутсько-Буковинських Карпат та низькогір'ї Сколівських Бескидів.

    Петрогліфами на урицьких скелях почали цікавитися ще в ХІХ ст. та найретельніше вони були зафіксовані та дослідженні у 70-х рр ХХ ст. під час археологічних досліджень Тустані.

    В основному петрогліфи розміщені на центральній і найбільшій групі – Камінь і знаходяться в важкодоступних місцях чи не доступні для відвідувачів Заповідника.

    Солярні знаки

    Серед всіх петрогліфів в Тустані, увагу науковця Миколи Бандрівського привернула група зображень, які мають вигляд кола, диску або ж схематичних округлих фігур. Такі знаки прийнято називати солярними (сонячними). Дослідник проаналізував розміщення цих солярних знаків і вважає, що існувала певна система розміщення знаків, які наносили на скелі за наперед розробленим планом. Проте не всі дослідники погоджуються з думкою про рукотворне походження «солярних знаків». Зокрема доктор географічних наук Богдан Рідуш довів, що це насправді природні рельєфи закам’янілих морських губок.

    Парсуна

    На торцевій частині Великого Крила (над потоком) за допомогою трьох місяцеподібних заглиблень та серії рельєфних ліній передано величезне зображення яке нагадує людське обличчя – так звана парсуна. Достеменно не відомо природнього чи рукотворного характеру це зображення, але існує гіпотеза що біля урицької парсуни  в язичницькі часи могли відбуватись якісь ритуальні дійства.

    Петрогліфи рукотворного походження

    Збереглись в Тустані і петрогліфи рукотворного походження. Особливий інтерес становлять поодинокі зображення тварин: вовка, що наздоганяє лося, коня та вершника.

    Під час розкопок, під керівництвом М. Рожка, на схилах Великого Крила, була виявлена група наскельних зображень, яка складається із восьми фігур: п’яти сокир, двох хрестів і однієї свастики-чотиринога.

    Велика частина петрогліфів могла бути створеною у XVІІІ–ХХ ст., коли скелі Тустані були вже відомим об'єктом для мандрівників. Найбільше виявлено зразків епіграфічного характеру, у тому числі «автографів» відомих постатей, та написів, які відображають певні історичні події. Значну групу виявлених пам'яток презентують геральдичні знаки. В основному це тризуби, а також символи різних організацій. Наприклад, на Камені зафіксовано декілька зображень скаутських організацій в Галичині початку ХХ ст. – герб українського Пласту (трилиста лілея вплетена в тризуб), гасло організації – СКОБ,  а також герб та гасло польских скаутів - CZUWAJ. На Малому Крилі – знак довоєнного молодіжного товариства «Сокіл».