Молодіжні товариства та громадські організації с.Урич в міжвоєнний період

    Матеріал з Тустань
    Версія від 14:40, 1 червня 2022, створена Роман Стрехалюк (обговорення | внесок)
    (різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
    Інші мови:

    В кінці ХІХ ст. на західноукраїнських землях починають виникати молодіжні товариства та громадські організації, діяльність яких була спрямована в основному на фізичне і патріотичне виховання молоді, активізацію суспільного життя української громади. В селі Урич діяли чи не найактивніші осередки такого роду організацій. Тут існували філія «Просвіти», «Братство тверезих мужчин», «Сокіл», «Січ», «Луг», «Союз Українок», «Рідна школа», «Доріст», а також торгово-промислове товариство «Тустань-Зоря», українська кооператива «Єдність», кредитний кооператив «Українська райфайзенка».

    Драматичний гурток читальні "Просвіта"


    Драматичний гурток читальні «Просвіта»

    Головним осередком культурного життя галицького села була читальня товариства «Просвіта». В Уричі особливою популярністю користувався просвітянський драматичний гурток. З досліджень місцевого краєзнавця Р. Щура відомо, що «двадцять вісім юнаків та дівчат сходилися до читальні й робили проби до сценічних вистав («Сватання на Гончарівці», «Наталка-Полтавка», «Хазяїн»)... В аматорів було п'ятнадцять сценічних вистав».


    “Союз українок” в Уричі

    «Союз Українок» був найбільшою жіночою організацією в Галичині, діяв до 1938 р., коли був заборонений польською владою. 25% українських сіл у Галичині мали гуртки цієї організації. «Союз Українок» проводив курси, в програму яких входило ознайомлення з засадами організації та ідеєю кооперації, ведення дитячих садків, вивчення хатнього (курси трикотажно-в'язальні, крою та шиття, вишивання, куховарські курси) і сільського господарства, основ гігієни, конкурси чистоти хати. Здійснювали також освітню роботу.

    «Союз Українок» влаштовував літературні вечори, доповіді, виставки, відзначав різні річниці, організовував вишколи сільських господинь. За даними місцевих краєзнавців, в Уричі осередок «Союзу Українок» був створений у 1926 р.


    Урицький «Доріст»

    При читальнях «Просвіти» на поч. 20-х рр. ХХ ст. почали зароджувалися молодіжні об`єднання «Доріст», які були створені з метою організації само- освітніх гуртків для поборення неписьменності. Дівчата і хлопці працювали під керівництвом дорослих членів «Просвіти», їх залучали до традиційного щорічного відзначення дат, пов’язаних з постатями видатних діячів культури, свят «Просвіти» та організації українських обрядових дійств. Молодь долучалась до драматичних гуртків та дитячих хорів, проводила роботу з фізичного виховання.

    Фестини


    Руханкове товариство «Луг»

    Однією з найактивніших організацій міжвоєнного періоду в Уричі було руханкове товариство «Луг», що в своїй діяльності поєднувало національне, духовне і тілесне загартування молоді. Луговики забезпечували військову підготовку членів товариства, керували розвитком спорту серед української молоді. Лугова організація була найчисельнішою в краю, у 1937 році у 718 осередках, переважно сільських, об’єднувалося близько 40 тисяч юнаків і дівчат. Щороку в Уричі з ініціативи товариства «Луг» організовувались Лугові свята — фестини. Зі спогадів Сенишин Марії Пилипівни, які записав Роман Щур, знаємо, що під час цих дійств юнаки з декоративними топірцями, а дівчата з хустинами демонстрували вправи, відбувались виступи оркестру та лунали патріотичні пісні, проводились змагання з волейболу та футболу.