Місце, де стояла хата Михалкової

    Матеріал з Тустань
    Інші мови:

    Місце, де знаходилась Хата Михалкової — перша оселя в с. Урич для учасників Карпатської архітектурно-археологічної експедиції 1981, 1982, 1984, 1987 рр.

    Вивчення фортеці Тустань Михайло Рожко розпочав 1971 року. Спершу шукав інформацію по бібліотеках та архівах, згодом провадив фотографування, замальовки та архітектурні обміри слідів на скелях. А від 1978 року став організатором регулярних історико-етнографічних експедицій та археологічних розкопок в Тустані та Уричі, до яких активно долучалась львівська інтелігенція.

    Експедиційники на подвір'ї Хати Михалкової

    У 1982 році з ініціативи Михайла Рожка було створено Карпатську архітектурно-археологічну експедицію АН України, що дозволило запровадити систематичне дослідження комплексу унікальної пам’ятки. Окрім проведення польових досліджень невідомої сторінки української історії, експедиції стали виконувати функцію неформального клубу національно-патріотичного виховання. Науковці, аспіранти, студенти і просто ентузіасти від історії та археології вважали за честь долучитися до команди Рожка. Для багатьох з них робота в Тустані визначила подальшу долю.

    «У хаті ночували лише мами з дітьми, всі інші експедиційники спали в стайні на сіні. Прокидалися дуже рано, щоб почати працювати ще до спеки. Раніше від усіх мусили прокинутися чергові. Щоб не проспати, ставили будильник. Й не один раз бували випадки, коли ще сонний черговий незграбним рухом перевертав будильник, і той падав у сіно, продовжуючи надокучливо дзеленчати. Так що тепер уся експедиція мусила вставати і шукати будильник», — згадує дружина Михайла Рожка Ганна.